Wordpress

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır

Wordpress Site Hızlandırma Yöntemleri

PageSpeed, Google’ın site hızını analiz eden aracıdır. Yani googlebot sitenizde gezinirken ne gibi hatalarla karşılaşıyor, sayfa yüklenme hızınız normal mi, sitenizin kod yapısı SEO uyumlu mu gibi soruları PageSpeed ile analiz edebilirsiniz. PageSpeed Google’ın olduğu için SEO yönünden en önemli araçtır. Yani PageSpeed skorunuzun yüksek olması sizi her zaman rakiplerinizden bir adım daha üstte tutacaktır. Bu yazımda da sitemizi Google’ın seveceği şekle getirmeyi yani PageSpeed sonucunuzu yükseltmeyi anlatacağım. WordPress’te PageSpeed yükseltme konusunda yardımcı olan Emre Bağçuvan’a teşekkür ederim.

Öncelikle hiçbir adıma başlamadan önce sitenizin tam yedeğini almayı unutmayın! Sitenizde oluşabilecek herhangi bir sorunda o yedekten geri yüklemeniz kolay olacaktır.

Yedeğinizi aldıktan sonra Google PageSpeed sitesine girerek öncelikle sitenizi analiz edin. Karşınıza çıkan sorunu aşağıdaki başlıklardan bulup düzeltebilirsiniz.

Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın:

Bu sorunun çözümü için WordPress panelinizden Görünüm>Düzenleyici bölümüne tıklayın ve bu kodları da functions.php dosyasının içinde uygun bir bölüme koyun.

Resimleri optimize edin:

Resimlerinizi optimize etmek site hızınıza büyük derecede etki eder. Bunun için WP-Smush eklentisini yüklemenizi tavsiye ederim. Eklentiyi kurduktan sonra Ortam>WP-Smush sekmesine tıklayarak tüm resimlerinizi tek tıkla optimize edebilirsiniz.

HTML, CSS ve JavaScript’i küçültün:

CSS kodlarınızı küçültmek için csscompressor.com sitesine CSS kodlarınızı yapıştırıp Compression Level: High yaparak CSS’i küçültebilirsiniz. JavaScript’i de küçültmek için aynı şekilde jscompress.com‘a JavaScript kodlarınızı yapıştırarak yapabilirsiniz.

Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın:

Bu sorunu da ortadan kaldırmak için .htaccess dosyanıza buradaki kodları girmeniz gerekiyor. Ayrıca WP Fastest Cache eklentisini de yükleyip ayarlar kısmından seçilebilen tüm tikleri seçin. Bu sorunu da bu şekilde halletmiş olacaksınız.

Görünür içeriğe öncelik verin:

Sitenizin mobil sürümündeki slider’ı kaldırırsanız sorununuz çözülecektir.

Sunucu yanıt süresini kısaltın:

Bu sorun için hosting paketinizi yükseltmenizi tavsiye ederim. Daha hızlı bir hostinge geçerseniz sorun ortadan kalkar.

Sıkıştırmayı etkinleştirin:

Bu sorun WP Fastest Cache yükledikten sonra büyük ihtimalle daha gözükmeyecektir. O yüzden bunu da oradan halletmiş oluyoruz.

Bu yöntemleri uygulayarak PageSpeed skorunuzu büyük miktarda arttırabilirsiniz. Bir sorunuz olursa yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın. Umarım işinize yaramıştır.

Değerlendirme
Tarih
Puan
51star1star1star1star1star

10 yorum

  • sitem baya yavaştı bilgileriniz sayesinde biraz olsun hızlandırdım teşekkür ederim

  • Tavsiyelerinizi uyguladım ve sitemin hızında gözle görülür derecede artış oldu. Pagespeed skorum şuan 89 nasıl sizce?

  • Hocam functions.php dosyasına ekledim kodu ama temada bir değişiklik oldu.Sayfalarim açılırken görüntüsünü bozdu sebebi ne olabilir acaba.
    Bu arada yazınız güzel olmuş 🙂

    • Teşekkür ederim. Kodlardaki 3. satır sitenin görünümünü biraz bozuyor. Şuan ben de kullanmıyorum o yüzden. Ama kullanmak isterseniz o satırı kaldırabilirsiniz.

Yorum ekle