SEO

Trustrank Nedir, Nasıl Hesaplanır

Trustrank Hesaplama Kriterleri

Yahoo ve Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen bu sistemin asıl amacı arama motorlarındaki yükselişlerin daha doğru ve güvenilir olmasını sağlamaktır. Çünkü bilindiği üzere, genellikle ticari amaçları doğrultusunda arama motorlarında yükselmek isteyen kullanıcılar, bazı hile (spam da diyebiliriz) tekniklerine başvuruyor.

Trustrank sisteminde, belli siteler belirlenir ve o sitedeki link çıkışlarına göre puanlama yapılır. Kısacası bu yeni gelen sistem ile eski her türlü backlink sizin yararınızadır mantığı ortadan kalktı ve ‘’doğru backlink’’ kavramının önemi daha çok vurgulanmaya başladı.

Trustrank Kriterleri

  • Trustrank’ın yükselmesinde bir sürü önemli etken bulunmaktadır. Zaman da bunlardan biridir. Sitenizin yaşı – daha doğrusu domain yaşı– ne kadar yüksekse bu değer o kadar artmaktadır.
  • İçerikler, her ne kadar herkes önemini vurgulasa ve bilse de dikkat edilmeyen bir husus vardır ki o da özgünlüktür.
  • Piyasada yerinizi korumalısınız! Siteniz adından kendini sıkça duyurmalı ve geleceğe dönük bir proje olmalı.
  • Backlinkler! Öncelikle backlink için etkileşimde olacağınız siteler konu bakımından sizin sitenizle benzer olmalı. Ayrıca resimde de görmüş olduğunuz gibi, Trustrank’ı yüksek bir siteden aldığınız backlinkin yararı sizin için diğerlerine göre daha fazla olacaktır.

Trustrank Değer Hesabı

İnternette Trustrank değerinin hesaplanması için bir çok site bulunmaktadır. Ancak unutmayınız ki bunların hepsi yaklaşık değerlerdir. Kesin kanılara varılamaz.

Değerlendirme
Tarih
Puan
51star1star1star1star1star

6 yorum

  • Google yeni algoritmasında trustranka önem veriyor.. Hala tam anlamı ile anlaşılamamış karışık bir algoritmaya sahip bence.

  • Normal Google rank olayını biliyorum ancak trust rank olayını ilk defa duydum ölçeceğimiz bir site vesaire varmı örnek vereceğiniz gerçi gerçek değeri veren analiz sayfası yok yakın değerleri veriyor yazmışsınız ama.

  • Blog sayfaları olanlar için gerçekten en önemli noktalardan birine değinmişsiniz teşekkür ederim hocam

  • Bu gibi olaylar Seo için gerçekten çok önemlidir her kullanıcının dikkat etmesi lazım

Yorum ekle