Blogculuk

Niche Site Açmak | Kolay Yoldan Para Kazanma

Niche Site Açma Yöntemi

Birçoğumuzun blogu var ya da yok. Ama illaki blog kurmaya heveslendiğimizde blog nasıl kurulur isimli onlarca yazı okuduk. Bunların hepsinde domain nasıl alınır, WordPress nasıl kurulur gibi konuları içeriyordu. Ama bu yazıyı okuduğunuzda siz de gerçekten kendiniz için en ideal para kazandıran blog konusunu bulmuş olacaksınız.

Para kazandıran bir blog konusu bulmak için niche bir sektör bulmamız ve o sektöre hakim olmamız gerekiyor. Niche (niş), rekabeti yoğun olmayan ancak aranma sayılarının yüksek olduğu anahtar kelimelerdir. Ayrıca niche siteler tek bir konu üzerine yoğunlaşır. Örneğin mobil gibi kapsamlı bir konu üzerine kurulan bir site tam niche değilken android oyunları konusuyla ilgili yazılar yazan bir site niche örneğidir. Ayrıca niche kelimelerin bir diğer özelliği de tıklama başına ücretin yüksek olmasıdır.

Niche Kelime Bulma

Niche kelimeler bulmak için biraz düşünmeniz gerekmektedir. Ancak sadece düşünmek yeterli olmayacaktır. Aklınıza gelen konuların aylık aranma sayılarını, rekabet durumunu ve tıklama başına kazancını iyice araştırmanız gerekir. Bu konuda birçok webmaster Google’ın ücretsiz sunduğu Keyword Planner (Anahtar Kelime Planlayıcı) hizmetini kullanmaktadır. Siz de niche kelime ararken bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Belirlediğiniz kelimenin aylık aranma sayısı en az 1.000 – 10.000 arası olmalı ve bu kelimedeki rekabetin düşük olması gerekmektedir.

Domain Seçimi

Eğer kendinize uygun bir niche kelime seçtiyseniz şimdi de anahtar kelimenizi içinde barındıran bir domain seçmelisiniz. Örnek vermek gerekirse sitenizin konusu bir hastalığı ele alıyorsa xxxhastaligi.com gibi bir alan adı siteniz için uygun olacaktır. Domaini seçerken com, net veya org uzantılı olmasına dikkat edin. Anahtar kelimenizin tamamını domainde geçirmek SEO açısından da sitenize oldukça fayda sağlayacaktır ve Google’da üst sıralara çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

Site Kurulumu

Anahtar kelimenize uygun domaini seçtikten sonra bir adet hosting alın ve sitenize WordPress kurun. Sonrasında ise AdSense ve SEO uyumlu güzel bir tema bulup sitenize kurun ve genel düzenlemelerini halledin. Temanızı da kurduktan sonra İç SEO optimizasyonu eklentilerini kurun ve site hızlandırma işlemlerini de halledin. WordPress için size benim de kullandığım All in One SEO Pack, External Links, WP Fastest Cache ve SEO Friendly Images eklentilerini öneriyorum.

Makaleler

Temanızı seçip İç SEO işlemlerinizi de tamamladıktan sonra sıra geldi siteye içerik girmeye. Siteyi ilk açtığımızda 3 gün boyunca günlük üçer yazı, sonraki günlerde de minimum günlük iki yazı girmek siteniz için yeterli olacaktır. Tabi niche sitelerde makaleler SEO açısından yaklaşık 500 kelime olmalı ve makalelerde iç linkleme yapmayı unutmamalısınız.

SEO Çalışmaları

Niche sektörde olması gereken en önemli özellikler arasında anahtar kelimedeki rekabetin düşük olması gerektiğinden bahsetmiştim. Rekabetin düşük olması SEO çalışmalarında hızlı yükselmek için en önemli etkendir. Örneğin aylık yaklaşık 10 milyon kere aranan ve rekabeti çok yüksek olan haberler kelimesinde yükselmek yerine rekabeti daha düşük olan tokat haberleri kelimesinde yükselmeye çalışmak daha kolaydır. SEO çalışmaları yaparken özellikle kaliteli sitelerden tanıtım yazısı almak önemli derecede katkı sağlar. Bunun yanı sıra sözlüklerden, sosyal medyalardan ve imleme sitelerinden de backlink alabilirsiniz.

Değerlendirme
Tarih
Puan
51star1star1star1star1star

3 yorum

  • Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Tek sorun Niche sitem için aldığım 50 adet makalenin 200 kelime olması. İnşallah bir sorun oluşturmaz’da üst sıralara çıkabilirim 🙂

Yorum ekle