Blogculuk

Kişisel Bloglarda Olması Gereken Sayfalar

Sitelerde Hangi Sayfalar Bulunmalı

Kişisel blog sitelerimizde yazı yayınlamanın yanı sıra blogumuzda bazı sayfaların da bulunması gerekiyor. Bu yazımda sizlere gerek Google politikaları nedeniyle, gerek AdSense onayı için blogunuzda olmazsa olmaz sayfalardan bahsedeceğim.

1 – Hakkımda Sayfası:

Kişisel blogların olmazsa olmazı olan ve en çok ziyaret edilen hakkımda sayfasında kendiniz ve blogunuz hakkında detaylı bilgiler vermelisiniz. Blogunuzda bir yazı okuyup beğenen bir kişi, ilk olarak hakkımda sayfasını ziyaret ederek sizin hakkınızda bilgi sahibi olmak isteyecektir.

2- İletişim Sayfası:

Blogunuza bir iletişim sayfası ekleyerek bu sayfaya sosyal medya hesaplarınızı, e-posta adresinizi ve bir de iletişim formu koyarak ziyaretçilerinizin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha kurumsal bir blogunuz varsa bu sayfaya ek olarak adres, telefon numarası ve Google Maps eklemenizi de tavsiye ederim.

3- Reklam/Sponsorluk Sayfası:

Blogunuz büyümeye başladıkça blogunuzu kaliteli bularak reklam vermek isteyen kişiler olacaktır. Bu nedenle blogunuza bu sayfayı da ekleyip reklam verme şartlarını, fiyatlandırmayı, sitenizin hit bilgisini ve Alexa değerlerini koymayı da unutmayın. Blogunuzdan para kazanmak için illaki AdSense olacak diye bir şart yok, örnek verecek olursak Kelimeler Benim ve WP Mavi blogları sitelerinde AdSense reklamları kullanmadan da kazanabiliyorlar.

4- Gizlilik Politikası Sayfası:

Özellikle Google’ın fazla şekilde önemsediği, AdSense almak için olmazsa olmaz bir sayfa da gizlilik sayfasıdır. Blogumun gizlilik sayfasını da inceleyerek nasıl bir sayfa olması gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kısaca bahsedecek olursak çerezlerin toplanması, reklamlar, dışarıya bağlantılar hakkında bilgi verilen sayfadır.

Son Sözler

Bu 4 sayfayı da oluşturduktan sonra blogumda da gördüğünüz gibi footer kısmınıza ve ana menünüze bu sayfaları eklemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bu şekilde blogunuzu ziyaret eden bir ziyaretçi kolaylıkla bu sayfalara ulaşarak bilgi edinebilir.

Değerlendirme
Tarih
Puan
51star1star1star1star1star

18 yorum

  • Bu sayfalar benim blogumda da var ve AdSense için önem arz eden sayfalar. Elinize sağlık. Bu arada sitenize bayıldım. Çok şık ve sade, ayrıca yazılar okunaklı, güzel bir tema yani

    • Aynen öyle hocam AdSense için kesinlikle olması gerekiyor bu sayfaların. Sitemi beğenmenize çok sevindim 🙂

  • Sadece Gizlilik Politikası sayfasını yapmadım. Gizlim saklım yok kimseden gardaş kafasındaydım sanırım o ara 🙂 Ama adsense önemsiyorsa yaparım gerçi adnsense kıçımı öpsün benim yemişim adsense nin reklamını parasında turasında değilim yani olayın 🙂 Yazı için teeşkürler efenim. iyi çalışmalar dilerim.

  • Önerinizi dikkate alacağım. Allah’tan 8-9 senelik Adsense hesabım var da bunlarla uğraşmıyorum ancak yine de bu bölümleri de eklemekte fayda var. Zaten tasarımı da yeni değiştirdim. Bunları da eklerim. Teşekkürler…

  • Hocam buna telif hakkı bildirimi de ekleyelim. Nitekim en çok sıkıntı çektiğim olay budur. İnsanlar emeklere saygı göstermiyor.

    • Aslında listede Kullanım Şartları sayfasına da yer verecektim. Bloga tabiki o da eklenebilir ancak o şartlara pek uyan olur mu bilmiyorum..

  • Bunlar sadece kişisel blogda değil her sitede olması gerekiyor özellikle adsense almak isteyen arkadaşlarımız bu sayfalara özen göstermeli

  • Aynen katılıyorum bunlar bir sitenin olmazsa olması. Temal kavramlarıdır. bunlar olmadan olamz gibi birşey.

Yorum ekle