SEO

Holistik SEO Nedir

Holistik SEO Nedir

SEO denilince hepimizin aklına Google News kayıtlı siteden tanıtım yazısı almak, sitemizi dizin sitelerine eklemek, footer link almak, sitemize roket etkisi yapacak (!) edu gov backlinkler satın almak ve bunun benzeri birçok yöntem geliyor. Günümüzdeki birçok SEO çalışması yapan kişiler bu çalışmaları ezbere bir tutumla yapıyor. Holistik SEO kavramı ise ezberciliğe, mantığa uymayan çalışmalara ve geleneksel yöntemlere karşı çıkan bir tutumdur.

Holistik SEO’ya Göre SEO Çalışması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Backlink Çalışmaları:

Hatalı Davranış: Dizinlerden, edu gov uzantılı sitelerden, Google News kaydı bulunan sitelerden, forumlardan, kısacası Google gözünde pek bir değeri olmayan backlinkler almak.

Holistik SEO Davranışı: Örneğin bir çilingir siteniz var diyelim, bu kelimede birinci sıraya yerleşmek için önce rakip analizi yapılmalı ve ona göre bir strateji geliştirilmelidir. Alacağınız backlink sitenizin kategorisiyle uyumlu olmalı, edu gov olacağına doğal bir backlink olmalıdır. Örnek vermek gerekirse kategorinizle aynı bir siteden tanıtım yazısı olarak backlink almak istiyorsanız tanıtım yazınız belirli SEO kriterlerine uygun ve kaliteli olmasını sağlamalısınız. Bu şekilde başka sitede yayınlanacak olan yazınız Google’da da üst sıralara yerleşirse linkinize de tıklanabilir, en iyi backlink de ziyaretçi alan backlinktir.

 • Sitenin SEO Uyumluluğu:

Hatalı Davranış: Sitenin SEO ile ilgili uyumuna bakılmaksızın sadece backlink alarak yükselmeye çalışmak.

Holistik SEO Davranışı: Web sitenizi kullanıcı deneyimine göre değil de, Google botlarının gözünden bakarak sitenin hatalarını tespit etmelisiniz. Bunun için Google’ın servisi olan PageSpeed Insights kullanabilirsiniz.

 • Kullanıcı Deneyimi:

Hatalı Davranış: Sadece bir önceki maddede dediğimi uygulayarak bu sefer de kullanıcı deneyimine özen göstermeyip sadece Google için site yapmak.

Holistik SEO Davranışı: Bir önceki maddede her ne kadar öncelik Google desek de, önemli bir husus da kullanıcı deneyimidir. Google gözündeki hataları düzenledikten sonra kullanıcı deneyimi problemlerini de gidermelisiniz.

Değerlendirme
Tarih
Puan
51star1star1star1star1star

8 yorum

  • Tam olarak da öyle sayılmaz aslında. Kullanım deneyiminin yanında arama motoru uygunluğu da büyük bir yer kaplıyor.

 • Harika makale olmuş genellikle seo nun en ufak bile birşey yapsak sitemize olumlu etkiliyor.

  • Haklısınız, her türlüsü etki ediyor ama stratejik açıdan izlenilmesi gereken yol bu şekilde. Yorumunuz için teşekkürler 🙂

 • hangi tür seo olursa olsun hepsi de sitemiz için yararlıdır. Fakat tek bir şart var ; Doğru yapmak.

  • Haklısınız, spama düşmemek kaydıyla hepsinin de az çok yararı var tabiki. Ama en doğrusu da bu şekli oluyor.

Yorum ekle